در مورد روشها و متدهای seo (بهینه سازی برای موتور جستجو) مطالب بسیار زیادی در مجله ها و وبلاگ ها وجود دارد که متاسفانه مقدار بسیار اندکی از آنها توسط متخصصین بهینه سازی نوشته شده است. پراکنده گی، تنوع و کمیت مطالب در مورد روشهای seo باعث شده تا تشخیص کارهای صحیح بسیار سخت باشد، همچنین ممکن است انجام برخی توصیه های قدیمی یا اشتباه نه تنها سودی نداشته باشد بلکه وضعیت وب سایت را خرابتر کند.

از این رو توجه شما را به مطالعه مقاله مهمترین فاکتور های گوگل جلب میکنیم.

قبل از اینکه در مورد عملکرد گوگل صحبت کنیم، نگاهی بیاندازیم به روشهای قدیمی بهینه سازی که دیگر جواب نمی دهند:

حدود 20 سال پیش گوگل -در سالهای ابتدایی فعالیت خود- موتور جستجوی هوشمند خود را معرفی کرد تا استفاده کنندگان بتوانند بهتر و سریعتر مطالب مورد نیاز خود را در اینترنت بیابند، زمان زیادی نگذشت تا وب مسترها روشهای بالا آمدن در گوگل را کشف کنند، آنها یافتند با نوشتن تعداد زیادی کلمه کلیدی (کیورد) در یک صفحه می توانند شانس خود را در بالا آمدن در گوگل افزایش دهند. افزایش سریع تعداد وب سایت های اسپم در نتایج گوگل به موضوعی ناراحت کننده برای کاربران و یک چالش برای گوگل تبدیل شد.

همین موضوع باعث شد تا گوگل در سال 2003 میلادی آپدیتی به نام فلوریدا را برای کاهش نتایج اسپم انجام دهد، این آپدیت استفاده زیاد از کلمات کلیدی را بی اثر کرد. از آن تاریخ تا کنون گوگل مشغول بهینه سازی الگوریتم های خود و سخت تر کردن روشهای اسپم است.

چگونه با آپدیت های گوگل کنار بیایم؟

همانطور که گفته شد، چالش گوگل با اسپمر ها از حدودا 20 سال پیش آغاز شده و هر روز روشهای گوگل برای ارزیابی وب سایت ها پیچیده تر شده، وب مسترها به زودی دریافتند تعداد زیاد لینک به یک وب سایت با یک عبارت انکور (عبارتی که لینک شده است anchor text) شانس بالا آمدن یک وبسایت با همان عبارت را افزایش می دهد، در مدت کوتاهی استفاده از این تکنیک بین کسب و کارها به شدت افزایش یافت. در سال 2012 گوگل با معرفی الگوریتم پنگوئن، نه تنها تکنیک تعداد لینک زیاد با یک متن انکور را بی اثر کرد بلکه برای کسانی که از این تکنیک استفاده می کردند، مجازات هایی در نظر گرفت، از نظر گوگل وب سایتی که صدها لینک با یک انکور یکسان داشته باشد نمی تواند این لینک ها را به صورت طبیعی به دست آورده باشد. گوگل این وب سایت ها را از نتایج خود حذف کرد و بسیاری از کسانی که استراتژی بازاریابی خود را صرفا بالا آمدن در نتیاج گوگل تعریف کرده بودند، یک شبه تمامی ترافیک و مشتریان خود را از دست دادند.

با بررسی آپدیت های گوگل در این سالها دو درس بسیار مهم می گیریم:

  • اگر می خواهید همیشه در گوگل بالا باشید، هیچ گاه روی یک تکنیک تمرکز نکنید.
  • استراتژی بهینه سازی وب سایت خود را بر اساس شیوه های اصولی SEO تعریف کنید.

استراتژی های اصلی SEO: کیفیت، قدرت و ارتباط

اریک اسمیت مدیرعامل سابق گوگل یکبار در مصاحبه ای اعلام کرد که گوگل 200 فاکتور مختلف را برای ارزیابی وب سایت ها اندازه گیری می کند، قطعا امروزه گوگل فاکتورهای بیشتری را اندازه گیری می کند مانند چه تعداد لینک با چه کیفیتی به سایت شما رسیده، چند بار در شبکه های اجتماعی از شما یاد شده، محتوای وب سایت شما چقدر با عبارت کلیدی مرتبط است، وب سایت شما چند ساله است، سرعت وب سایت شما چقدر است و …

الگوریتم های گوگل روز به روز پیچیده تر و پیشرفته تر می شوند ولی برای اینکه بدانید گوگل چگونه کار می کند لازم نیست دانش یک متخصص فضایی را داشته باشید!

در SEO سه اصل وجود دارد: با فهمیدن این اصول خواهید فهمید چطور یک وب سایت از رقبای خود در نتایج گوگل بالاتر است.

  1. کیفیت: در آپدیت های گوگل ارزیابی کیفیت یکی از اساسی ترین تغییرات بوده است، گوگل نمی خواهد در نتایج جستجو لینک های بی کیفیت و غیرقابل اعتماد وجود داشته باشد. اگر وب سایت شما محتوای با کیفیت و لینک هایی از وب سایت های معتبر داشته باشد شانس بسیار بالاتر برای بالا آمدن در گوگل دارد.
  2. قدرت: قدرت یا اعتبار یک وب سایت به تعداد بک لینک ها و فالورهای شبکه های اجتماعی بستگی دارد. وقتی تعداد بک لینک ها و فالورهای شما از رقیبتان بیشتر باشد، قدرت وب سایت شما بیشتر خواهد بود.
  3. ارتباط: گوگل همیشه به دنبال این است که نتایج جستجو حاوی لینک های با کیفیت با بیشترین ارتباط محتوایی باشد، به همین علت ممکن است یک وب سایت تخصصی یا یک کسب و کار محلی از یک مقاله ویکی پدیا در نتیاج گوگل بالاتر قرار گیرد. ایجاد حجم زیاد محتوای مرتبط با کسب و کار و استفاده از تکنیک های درون صفحه ای SEO امتیاز شما را بالا می برد.

فارغ از تکنیک های SEO، تمرکز روی سه استراتژی اصلی فوق، موفقیت یک وبسایت در گوگل را تضمین می کند. در مقالات بعدی به معرفی تکنیک های هر استراتژی خواهیم پرداخت.

برگرفته از کتاب SEO 2018 نوشته آدام کلارک

ترجمه: مهدی صدری