فرمول های طلایی کلمات کلیدی

تقریبا همه ما از ایجاد وب سایت تنها یک هدف را دنبال میکنیم،بیشتر دیده شدن!

فرقی نداره که شما دارای چه نوع وب سایتی هستید، قدیمی یا جدید ،فروشگاهی یا شرکتی همه ما به دنبال جذب حداکثری افرادی هستیم تا به وب سایت ما بیان، مقالات و محصولات ما رو ببینن و در نهایت از بین این بازدیدکننده ها تعدادی رو به عنوان مشتری جذب کنیم…

این فرآیند دلنشین عملی نمیشه مگر با انجام یک کار اصولی و مدون،مهم نیست که شما اطلاعات حرفه ای مربوط به حوزه وب و طراحی سایت رو داشته باشید یا نه شما باداشتن یک دانش حداقلی هم میتونید بخش اعظمی از فعالیت های مربوط به بهینه سازی و جذب هرچه بیشتر خوانندگان به سایتتون رو به دوش بکشید. اما چطوری!؟

همه ما زمانی که سایتی رو آماده میکنیم مایلیم که با یک سری از کلمات که بهشون میگیم کلمات کلیدی! سایتمون در معرض نمایش قرار بگیره،اما جدا از اینکه آیا با اون کلمات میتونیم به صفحات برتر گوگل برسیم یا نه باید اول ببینیم که اصلا کلماتی که ما انتخاب کردیم کلمه کلیدی سایت ما هستند یا نه! اصلا به چه کلماتی ،کلمات کلیدی میگن؟یا کلمه مورد نظر من جزو کدوم یکی از دسته بندی های کلمات کلیدی قرار میگیره!؟ جواب دادن به این سوالات و موارد مشابه مستلزم فراگیری یک سری تعارف و مهارت های مختلف هست که در اینجا باهم یاد میگیریم.

در همین رابطه میتونید سری به مقاله گوگل چگونه سایت ها را ارزیابی می کند؟ بزنید، یادگیری فاکتورهای مهم گوگل روند بهبود سایت ما را بهبود خواهد بخشید.

کلمه کلیدی چیست؟

هر عبارتی که مایل هستید بعد از وارد کردن در موتورهای جستجو باعث نمایش دادن سایت شما بشه رو ما بهش کلمه کلیدی میگیم،این کلمه کلیدی میتونه تنها یک عبارت باشه و یا گروهی از کلمات، طبیعتا کلمات کلیدی تک بخاطر رقابتی بودن بسیار زیادی که دارن رسیدن بهش سخت تر میشه.

انواع کلمات کلیدی

بر اساس توضیح داده شده ما چند نوع کلمه کلیدی داریم.

 • Head-term keywords

کلمات کلیدی که تنها یک یا دو کلمه ای هستن (مثل: گوشی موبایل)

 • Long-tail keywords

کلمات کلیدی با ترکیب 3 یا تعداد بیشتری از کلمات(مثل: گوشی موبایل سامسونگ مدلs7)

 • Navigational keywords

کلمات کلیدی که میخوایم برای برند سازی استفاده بکنیم(مثل: فیسبوک،یوتوب یا…)

 • Informational keywords

کلمات کلیدی که در قالب یک تاپیک به کار میرن(مانند جملاتی که با عناوین”چطور میتوانم…” یا”چگونه” و… شروع میشوند)

 • Transactional keywords

کلمات کلیدی که مشتریان ما در گوگل در طی یک فرآیند تبلیغاتی خواستار آن هستند (مثل:خرید گوشی آنلاین)

با توجه به دسته بندی های اعلام شده ما باید بصورت منطقی کلمه کلیدی خودمون رو در قالب این دسته بندی ها قرار بدیم،در این بین کلماتی که شامل دسته بندی Navigational و Head-term هستند به علت رقابتی بودن بسیار شدید ارزش زمان و هزینه کردن را ندارن پس بهتره بریم سراغ باقی دسته بندی ها.

تهیه لیست کلمات کلیدی

در اینجا میخوایم چند روش و استراتژی مربوط به تهیه یک لیست از کلمات کلیدی رو یاد بگیریم،قبل از اینکه این توقع رو از گوگل و ابزارهای مختلفی که وجود داره برای تهیه و یا حتی دزدی کلمه کلیدی از رقبا! داشته باشیم، باید خودمون یک لیست اولیه از کلمات کلیدی بالقوه فعالیتمون تهیه کنیم.

در تهیه لیست کلمات کلیدی باید توجه کنیم که از کلماتی استفاده کنیم که بیشترین ارتباط رو برای سوق دادن هرچه بیشتر مشتری به سایت ما دارن مثلا برای سایتی که فروشنده “لباس ورزشی” هست این کلمات باعث سوق دادن هرچه بیشتر مشتری به سایت میشه:

 • خرید لباس فوتبال
 • خرید لباس فوتبال آنلاین
 • فروشگاه لباس فوتبال
 • ….

اما کلمات زیر با اینکه شاید مرتبط باشن اما باعث سوق دادن مشتری بیشتر به سایت ما نمیشن،کلماتی مثل:

 • عکس لباس ورزشی
 • چگونه لباس فوتبال را اتو کنیم
 • طراحی لباس فوتبال

این ارتباط درست را در ذهن نگه دارید  و با توجه به آن شروع به تهیه یک لیست از کلمات کلیدی ترکیبی کنید و آن را به چشم یک منبع از کلمات کلیدی بالقوه در نظر بگیرید.

سرقت کلمات کلیدی

تا به اینجا ما متوجه شدیم که کلید رسیدن به نتایج بهتر گوگل استفاده از کلمات کلیدی مناسب در حوزه کسب و کار شماست،اما یکی از روش های رسیدن به این کلمات کلیدی سرقت آنهاست.

زمانی که شما کسب و کاری دارید که در کسب و کار شما رقبای قوی ای وجود دارند و این رقبا توانسته اند نتایج خوبی بدست آورند به احتمال زیاد برای رسیدن به این نتایج هزینه و زمان زیادی را صرف کرده اند،حالا اگر ما بتوانیم با ابزارهایی این کلمات کلیدی را از آنها سرقت کنیم،و از لیست کلمات مواردی که بیشترین ارتباط به کسب و کار ما دارند را انتخاب و روی آن سرمایه گذاری کنیم میتوانیم وب سایت های رقیب را در بازی خودشان شکستشان دهیم.

اما همونطور که انتظار دارید محدودیت هایی برای این مورد بخصوص وجود دارد، بعنوان مثال یکی از وب سایت هایی که این خدمت را به ما ارائه میکند seobook میباشد،این وب سایت با ابزارهای آنالیز خود میتواند کلمات کلیدی رقبا را به ما بدهد، اما برای فارسی زبانان و طبیعتا وب سایت های فارسی محدودیت قائل شده اند اما اگر همچنان این مورد میتواند به شما کمک کند میتوانید از لینک استفاده کنید.

http://tools.seobook.com/general/keyword-density/

یک ابزار دیگه هم برای اینکار وجود دارد اما تمامی خدمات را در بسته رایگان ارائه نمیدهد،اما میتوان با پرداخت هزینه اشتراک از خدمات خوب این وب سایت استفاده کرد.

https://ahrefs.com/

بهتر است برویم به سراغ استراتژی دوم :طراحی جدول کلمات!

استراتژی دوم طراحی کردن یک جدول از کلماتی است که ممکن است مشتریان هدف شما از آن استفاده کنند،پس از نهایی شدن این جدول 2 ستون را ایجاد میکنیم یکی شامل “کلمات پیشوند” و دیگری شامل”کلمات پسوند” و با یک ابزار قدرتمند که در ادامه توضیح خواهیم داد با ترکیب کردن تمامی حالت های ممکن به کلمات کلیدی جدید خواهیم رسید.

بعد از تهیه این لیست وارد سایت mergwords.com شوید و همانند تصویر زیر ،کلمات اصلی را در ستون وسط کلمات پیشوند را در ستون سمت چپ و کلمات پسوند را در ستون سمت راست قرار دهید، در نهایت دکمه merge را انتخاب کنید.

در نهایت به ما یک لیست کامل از ترکیب تمامی حالت های ممکن را خواهد داد.

اما طبیعتا این تمامی روش های بدست آوردن کلمه کلیدی نیست،ابزار ،روش و استراتژی های مختلفی برای بدست آورن کلمه کلیدی وجود دارد،حتی شما میتوانید بصورت ساده کلمه کلیدی مورد نظر خود را در اینترنت جستجو کنید،ودر پایین صفحه از کلمات پیشنهادی گوگل برای وب سایتتون بهره ببرید.

اما جمع آوری کلمات کلیدی شروع کار ما بود ، ما باید به این دانش برسیم که از این کلمات کلیدی ،چه مواردی بیشترین میزان سرچ را دارند،کدام کلمه سختی کمتری دارد،روی کدام کلمه باید سرمایه گذاری کنیم و خیلی از موارد دیگه که در مقاله های بعدی به آموزششون مپردازیم.

باما در قسمت دوم این مقاله همراه باشید..