همانطوری که در مقاله قبلی یاد گرفتیم یکی از قواعد اصلی رسیدن به نتایج برتر گوگل تهیه و تنظیم کلمات کلیدی می باشد ، و با استراتژی های تهیه کلمات کلیدی هم آشنا شدیم.

در صورتی که قسمت اول این مقاله را نخوانده اید،روی این لینک کلیک کنید.

اما در این بخش می خواهیم به دانش گزینش کلمه های کلیدی و سرمایه گذاری روی آنها برسیم،اگر تا اینجا لیست کلمات کلیدی بالقوه فعالیتتون رو تهیه نکردین،لطفا آستین همتتون رو بالا بزنید و این لیست رو تهیه کنید،اگر از روش هایی که در قسمت اول این سری از آموزش ها گفتیم استفاده کرده باشید احتمالا الان یک لیست بلند بالا از کلمات کلیدی دارین در اینجا باهم این لیست رو تاجایی که امکان داره بهینه میکنیم، تا شما رو با کلمات کلیدی طلایی سایتتون تنها بزاریم!

استراتژی غربالگری کلمات کلیدی

ما باید از لیست کلمات کلیدی ،مواردی که بیشترین میزان جستجو را دارند رو پیدا و جدا کنیم،طبیعتا شما نمیخواین روی کلمه ای سرمایه گذاری کنید که توسط هیچ کاربری جستجو نمیشه! پس انجام این مرحله خیلی مهم و حیاتیه.

چندین ابزار و سایت مختلف برای این امر وجود داره که ما تعدادیشون رو به تفصیل به شما آموزش میدیم.

Keyword Planner

احتمالا شما هم زمانی که کلمه ای رو در گوگل سرچ میکنید، شاهد لینک هایی در بالا یا پایین صفحه هستین که در کنار آدرس سایت، عباراتی مثل “تبلیغ” ، “آگهی” یا “Ads” قرار گرفته، این لینک ها در واقع وب سایت هایی هستن که در ازای کلمه ای خاص وجهی را به گوگل پرداخت کردن،طبیعتا گوگل هم تا زمانی که برای این کار از جانب شما بودجه ای داشته باشه به نمایش سایت شما ادامه میده ابزاری که این سرویس رو به ما ارائه میده Google adwords نام داره، ما در این مرحله میخوایم از بخش آنالیز این ابزار به اسم keyword planner استفاده کنیم.

این ابزار به ازای کلمه ای که برای بررسی بهش میدیم یک بازه جستجو از کاربران رو به ما نشون میده،به این ترتیب ما متوجه میشیم که کدام یک از کلمات ما میزان سرچ بیشتری رو در اینترنت دارن در کنار این به ما یک سری کلمات کلیدی دیگه معادل کلمه ای که ما معرفی کردیم ، پیشنهاد میده.

برای این دسترسی به این سرویس از طریق لینک زیر وارد سایت شوید (لطفا از نرم افزار های تغییر دهنده آیپی استفاده کنید.)

https://ads.google.com/home/tools/keyword-planner/

پس از ورود با صفحه ای مشابه تصویر زیر برخورد میکنید در این بخش شما باید گزینه Go to keyword planner را انتخاب کنید.

آموزش کیوورد پلنر

در صفحه بعد شما باید با یکی از اکانت های جیمیل خود وارد شوید.در نهایت به صفحه ای مشابه تصویر زیر هدایت خواهید شد.

کیوورد پلنر

توجه: در صورتی که صفحه مربوط به keyword planner را مشاهده نکردید از طریق مسیر زیر به این صفحه وارد شوید.

ابتدا از نوار بالایی گزینه Tools & Settings را انتخاب ، در منوی باز شده از زیر مجموعه PLLANING گزینه keyword planner را انتخاب کنید.

بالای این صفحه 2 گزینه Discover new keywords و گزینه Get search volume and forecasts را مشاهده میکنید. روی گزینه Discover new keywords کلیک کنید،در پنجره باز شده کلمه کلیدی مورد نظر خود را وارد و در انتها گزینه Get Started را انتخاب کنید. در نهایت به شما آمار مربوط به کلمه مورد نظر را نمایش میدهد،شما میتوانید این آمار را برای کلمه “فروشگاه اینترنتی” در تصویر زیر مشاهده کنید.

همانطوری که در تصویر مشاهده میکنید بخش هایی از این جدول برای ما اهمیت بیشتری دارد.

ستون Avg.monthly Searches بازه سرچ این کلمه را به ما نشان میدهد که در ازای کلمه “فروشگاه اینترنتی” بازه 1k-10k را مشاهده میکنیم، یعنی در ماه حدود 1000 تا 10000 نفر این کلمه را در گوگل جستجو میکنند.

ستون Competition میزان رقابت پذیری برای هر کلمه را به ما نشان میدهد (با توجه به اینکه وب سایت ها فارسی نسبت به باقی سایت ها تعداد کمتری را شامل میشوند،این ستون میزان رقابت پذیری را بر اساس بازدیدهای جهانی در نظر میگیرد، به بیان ساده تر امکان دارد در ازای کلمه ای نسبتا سخت میزان رقابت کمی را نمایش دهد.)

بخش Keyword ideas کلمات کلیدی مشابه کلمه ای که وارد کرده اید را به شما نمایش میدهد،از این بخش هم میتوانید برای غنی تر کردن لیست کلمات خود استفاده نمایید.

تنظیمات که در عکس با کادر زرد رنگ نمایش داده شده، در این بخش شما باید زبان را روی حالت فارسی و لوکیشن را به علت عدم درج کشور ایران در لیست روی تمامی کشورها تنظیم نمایید از بخش راست این کادر هم میتوانید مشخص کنید که آمار مربوط به چه ماه هایی را میخواهید مشاهده کنید،این آمار 12 تا 24 ماه گذشته را شامل خواهد شد.

همانطوری که گفتیم ما باید کلماتی که میزان سرچ بالایی در گوگل دارند را پیدا کنیم ،اما این ابزار برطرف کننده تمامی نیاز های ما نیست قبل از اینکه سراغ ابزار های بهتر و دقیق تری در این زمینه بریم بد نیست که نگاهی اجمالی هم به گزینه دوم بخش Keyword Planner یعنی Get search Volume and Forecasts بیاندازیم، برای این منظور ابتدا از نوار بالایی گزینه Tools & Settings را انتخاب ،در منوی باز شده از زیر مجموعه PLLANING گزینه keyword planner را انتخاب کنید.

پس از انتخاب گزینه مذکور در پنجره باز شده کلمه کلیدی مورد نظر خود را وارد نمایید، آماری که در این بخش به شما نمایش میدهد در ازای تبلیغات کلیکی گوگل یا همان Google Adwords میباشد،در تصویر زیر آمار مربوط به کلمه “فروشگاه اینترنتی” را مشاهده میکنید.

در این صفحه گوگل به شما اطلاع میدهد که در ازای دریافت چه هزینه ای کلمه کلیدی مورد نظر شما را در صفحه برتر گوگل نمایش میدهد. اما 2 ستون این جدول یعنی ctr و impressions که احتمالا در بقیه ابزارهای آنالیز سایت مثل گوگل آنالایتیکس مشاهده کرده اید را توضیح میدهیم.

Impressions چیست؟ به تعداد نمایش سایت یا لینک شما در ازای کلمه ای خاص impression میگویند، همین که در ازای کلمه ای خاص سایت شما نمایش داده شود به impression سایت در ازای کلمه مورد نظر افزوده میشود.

Ctr چیست؟ مخفف عبارت Click throuth rate میباشد که به آن نرخ کلیک میگویند.به بیان ساده میزان دفعاتی که روی لینک شما کلیک و کاربر وارد سایت شما شده باشد را نرخ کلیک میگویند،طبیعتا هرچه میزان ctr شما بیشتر باشد مطلوب تر است.

در همین رابطه میتوانید سری به مقاله “گوگل چگونه کار میکند؟” بزنید.

Google Trends

ابزار دیگه ای که قصد داریم بهتون معرفی کنیم گوگل ترند نام داره که امکانات بسیار هیجان انگیزی رو به ما ارائه میده، شما میتونید توسط این ابزار میزان سرچ هر کلمه رو حتی بر اساس شهر هایی که بیشترین میزان بازدید رو دارن تا 1 ساعت پیش استخراج کنید!

ابتدا از طریق لینک زیر وارد صفحه اصلی شوید (لطفا از نرم افزارهای تغییر دهنده آیپی استفاده کنید)

https://trends.google.com/trends/?geo=US

پس از ورود باید با صفحه ای مشابه تصویر زیر مواجه شوید.

در کادر جستجو کلمه کلیدی مورد نظر خود را وارد نمایید، برای اینکه آمار دقیق تری داشته باشیم لطفا کلمه را داخل کوتیشن وارد کنید.

به تصویر زیر دقت کنید.

ما آمار را بر اساس 2 کلمه کلیدی تنظیم کردیم (از بخش Add comparison میتوانید کلمه جدیدی را به آمار اضافه و باهم مقایسه کنید) ،همچنین موقیعت را روی iran و بازه زمانی را روی 5 سال گذشته تا به امروز تعیین کردیم، با توجه به این آمار مشخص است که در طول سایت 2014 میزان علاقه برای خرید تبلت(نمودار قرمز) بسیار بالا بوده است و به همین ترتیب این میزان کمتر شده، در حالی که خرید لپتاپ یک نمودار نسبتا ثابتی را در 5 سال گذشته طی کرده است اما همچنان تعداد علاقه مندان خرید تبلت بیشتر از لپتاپ است.

نکته ای که باید توجه کنید این است که گوگل ترند صرفا به میزان علاقه مندی مردم به یک موضوع خاص از 0 تا 100 یک عدد مشخصی را نسبت میدهد،طبعا عدد 100 نشان دهنده علاقه بسیار زیاد مردم به کلمه مورد نظر است.

در این تصویر شما میتوانید مشاهده کنید که “خرید تبلت” در تهران بیشترین میزان محبوبیت را دارا میباشد، بعد از تهران اصفهان، خراسان رضوی و استان فارس در رتبه های بعدی هستند.

لطفا به تصویر زیر دقت کنید.

در این تصویر مشخص میشود افرادی که “خرید تبلت” را جستجو کرده اند چه کلمات دیگری نیز سرچ کرده اند.

نکته: زمانی که شما برای کلمه خاصی عبارت Breakout را دریافت میکنید(مانند تصویر بالا) بدین معنی است که کلمه مورد نظر رشد 5000 درصدی را تجربه و تبدیل به یک موضوع جنجالی شده است.

نتیجه گیری:

فرض کنید که در حال طراحی یک فروشگاه اینترنتی پوشاک هستید و قصد دارید البسه مورد نیاز را تهیه کنید،شما میتوانید بوسیله گوگل ترند آماری از میزان محبوبیت بین “پوشاک مردانه” و “پوشاک زنانه” بدست آورید حتی با فرض برتری پوشاک زنانه میتوانید آمار جزئی تری را نسبت به محبوبیت بین انواع پوشاک زنانه مثل شال یا مانتو تهیه و بر اساس نیاز روز بازار شروع به فعالیت کنید،حتی میتوان پا را ازاین فراتر گذاشت و بر اساس تاریخ محبوبیت یک محصول شروع به عرضه آن کرد.

حتی اگر دارای یک وب سایت در حوزه دیجیتال هستید میتوانید بر اساس محبوبیت جستجوها در 7 روز گذشته ،یک مقاله به روز با میزان سرچ بالا را منتشر کنید و برای سایت خود بازدید کننده فراهم آورید.

لطفا با ما در قسمت سوم این آموزش همراه باشید…